zoom burst 01 زوم انفجاری در عکاسی چیست؟

می خواهید عکس هایی بگیرید که توجه بیننده را جلب کنند؟ تکنیک عکاسی ساده زوم انفجاری (zoom burst) را امتحان کنید. در این مطلب کوتاه لنزک، تکنیک کاربردی زوم انفجاری را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

زوم انفجاری از طریق چرخاندن حلقه زوم لنز در حین نوردهی طولانی انجام می شود. تغییر در فاصله کانونی باعث می شود رگه هایی از رنگ و نور ایجاد شود که گویی از مرکز قاب عکس منفجر شده است.

این افکت معمولا در عکاسی ورزشی برای ایجاد احساس سرعت به کار گرفته می شود (به ویژه هنگامی که سوژه به سمت شما در حرکت است)، اما می توان از آن برای ایجاد تصاویر انتزاعی یا آبستره خلاقانه نیز استفاده کرد.

نقاط روشن و پرنور در این حالت کشیده می شوند و به این معناست که نقاط روشن لابه لای درختان به این دلیل که تبدیل به رگه های نوری می شوند، حالت زیبایی به وجود خواهند آورد.

برای پیاده سازی این تکنیک لازم است که سرعت شاتر کمی داشته باشید تا زمان برای چرخاندن لنز وجود داشته باشد و با اینکه می توان عکاسی را دوربین در دست انجام داد، استفاده از سه پایه می تواند نتایج بهتری ایجاد کند. در اینجا روش کار را آورده ایم.

تنظیم دوربین برای تکنیک عکاسی زوم انفجاری

1- سرعت شاتر را کم کنید

zoom burst 02 زوم انفجاری در عکاسی چیست؟

لازم است سرعت شاتری را انتخاب کنید که زمان لازم جهت چرخاندن حلقه زوم لنز را به شما بدهد (۱/۸ ثانیه یا بیشتر). هنگامی که در طول روز عکاسی می کنید، از مُد نوردهی اولویت دیافراگم استفاده کنید، دیافراگم را تا می توانید ببندید (ضرایب اف بزرگ) و کمترین ایزوی ممکن را انتخاب کنید. این کار باعث می شود بتوانید از سرعت شاتر آهسته تری استفاده کنید.

2- از لرزش دوربین اجتناب کنید

zoom burst 03 زوم انفجاری در عکاسی چیست؟

دوربین را بر روی سه پایه قرار دهید تا رگه های رنگ و نور صاف و مستقیم باشند. با توجه به اینکه تاری زوم افکتی غیر قابل پیش بینی است، می توانید جهت آزمایش سوژه ها و ترکیب بندی های مختلف، عکاسی را دوربین در دست انجام دهید و پس از یافتن زاویه مناسب دوربین را بر روی سه پایه نصب کنید.

3- حلقه زوم لنز را بچرخانید

zoom burst04 زوم انفجاری در عکاسی چیست؟

تاری به سمت مرکز خواهد بود، پس ترکیب بندی را طوری انجام دهید که دارای نوعی تقارن باشد و نقطه کانونی در مرکز تصویر باشد. شاتر را بفشارید و همزمان حلقه زوم لنز را بچرخانید (فاصله کانونی را تغییر دهید)، مراقب باشید در این حین دوربین تکان نخورد.