5 نکته برای موفقیت در عکاسی خیابانی

۱- انتخاب بهترین لنز

یکی از فاکتورهای مهم در عکاسی خیابانی، انتخاب لنز مناسب است. بسیاری از افراد ممکن است در اولین انتخاب به دنبال لنز تله‌فتو بروند؛ اما غافل از این‌که توجه مردم با دیدن لنزی بزرگ جلب می‌شود و دیگر نمی‌توان نام عکاسی خیابانی را روی این کار نهاد. اگر می‌خواهید زیاد جلب‌توجه نکنید، باید یک لنز واید انتخاب کنید و به دل سوژه‌ها بزنید. این کار باعث می‌شود تا بتوانید تصاویری ثبت کنید که شلوغی و تلاطم زندگی شهری را به خوبی نشان دهد. بسیاری از عکاسان خیابانی حتی به‌جای دوربین‌های دی‌اس‌ال‌آر از دوربین‌های کامپکت استفاده می‌کنند که سبک و جمع‌وجور هستند و می‌توانند پاسخگوی بسیاری از نیازهای اولیه برای عکاسی خیابانی باشند.

۲– تنظیمات دوربین

آسان‌ترین و سریع‌ترین تنظیمات موجود برای عکاسی خیابانی را می‌توان در حالت AV یا همان اولویت گشادگی دیافراگم یافت. در این حالت خود کاربر به‌صورت دستی گشادگی دیافراگم و ISO را تعیین می‌کند و سرعت شاتر را هم خود دوربین به‌طور خودکار و متناسب با دیگر پارامترها تنظیم می‌کند. تنظیمات معمول برای یک روز آفتابی شامل f/16 و ISO بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ است. در این حالت اگر دوربین سرعت شاتری سریع‌تر از یک دویستم ثانیه را برگزیند، یعنی شرایط خوب است و می‌توانید عکاسی را شروع کنید.

در غیر این صورت، اگر سرعت شاتر دوربین کندتر از یک‌هشتادم ثانیه باشد، به‌احتمال‌زیاد با تصاویر ثبتی تار مواجه خواهید شد. برای غلبه بر این مشکل هم تنها چاره زیادکردن ISO یا گشادگی دیافراگم است. اگر هم مبتدی هستید می‌توانید از همان ابتدا حالت خودکار یا برنامه‌ای دوربین را انتخاب کنید و با این تنظیمات درگیر نشوید. در این حالت هم می‌توانید با استفاده از پارامتر EV، نور را به‌دلخواه تنظیم کنید.

گرچه حالت خودکار دوربین می‌تواند در شرایطی که وقت تنظیم کردن به‌صورت دستی را ندارید، کمک‌حال شما باشد، اما استفاده از این حالت در نور کم پیشنهاد نمی‌شود؛ چراکه سرعت شاتر پایین می‌آید و نمی‌توان تصاویری ثبت کرد که به‌اصطلاح فریز شده باشند.

۳– به سوژه نزدیک شوید

درست برخلاف لنزهای تله، استفاده از یک لنز واید به شما این امکان را می‌دهد که به خوبی به سوژه‌ها نزدیک شوید و این احساس را تلقی می‌کند که عکاس در لحظه و در مکان بوده و توانسته حس موجود در فضا را به خوبی به تصویر بکشد. بهترین تصاویر خیابانی همیشه موقعی ثبت شده‌اند که عکاس به دل جمعیت و شلوغی زده و توانسته سوژه‌های نابی پیدا کند. به تعبیری دیگر در این تصاویر حتی در مواقعی عکاس به‌قدری به سوژه نزدیک می‌شود که تنها چند سانتی‌متر با آن فاصله دارد.

۴– دوربین را با خود به همه‌جا ببرید

در یک کلام باید بگوییم عکاسی خیابانی زمان و مکان نمی‌شناسد! در این سبک هیچ سوژه‌ای منتظر عکاس نیست تا از راه برسد و آن را به تصویر بکشد. می‌توان گفت عکاسی خیابانی، عکاسی لحظه‌هاست و فرصتی است برای به اشتراک گذاری چیزی که عکاس با چشمانش می‌بیند. دروازه‌ای است از چشمان عکاس به چشمان مخاطب و یکعکاس حرفه‌ای نمی‌تواند به‌سادگی از کنار سوژه‌های لحظه‌ای عبور کند؛ پس باید دوربینش را جزئی از خود بداند.

با این اوصاف می‌توان اصطلاح «لحظه‌ی طلایی» را به این مواقع اطلاق کرد که در آن لحظه، عکاس فقط چند صدمثانیه فرصت ثبت سوژه را دارد.

۵– به ندای درونی‌تان اهمیت ندهید!

بعضی از عکاسان با پدیده‌ای به نام ترس از سوژه دست‌وپنجه نرم می‌کنند که آن‌ها را از وارد شدن به این سبکبازمی‌دارد. این ترس چیزی نیست جز این‌که هنگام عکاسی، سوژه خشمگین شود، عکاس را تهدید جانی کند و یا حتی با پلیس تماس بگیرد. این‌ها همه منطقی به نظر می‌رسند اما می‌توان با به‌کارگیری روش‌هایی بر این ترس غلبه کرد.

برای شروع می‌توانید به‌جای ایستادن در وسط خیابان با دوربینی در دست که سوژه‌ها را می‌ترساند، در پیاده‌روها و کافه‌ها جایی را برای نشستن انتخاب کنید و منتظر عبور سوژه‌ها باشید. با این کار کم‌تر موردتوجه مردم قرار خواهید گرفت و آسایش بیش‌تری برای عکاسی خواهید داشت.

راه دیگری که می‌توان پیشنهاد کرد این است که هنگام عکاسی، از هندزفری استفاده کنید و به موسیقی گوش فرا دهید. این کار باعث آرامش بیش‌تر می‌شود اما مبتدیان باید با مراقبت بیش‌تری به مکان‌های شلوغ و پرجمعیت بروند تا از گزند خطرات احتمالی در امان باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *