احتمالا با مفهوم ریم لایت آشنا هستید. روشهای مختلفی برای ایجاد ریم لایت وجود دارد.  در این نوشته، من شما را با ایجاد نور حاشیه ای (Rim light) با بهره برداری از یک فلاش آشنا می کنم. این کار با اینکه زیاد معمول نیست، با اینحال بسیار راحت است و به شما اجازه می دهد تا عکس ها بسیار دلنشین و توانمندی بگیرید. برای انجام این نوع عکاسی، شما تنها به یک فلاش با توانایی قرار دادن آن جدا از دوربین نیاز دارید. تنها لوازم جانبی که امکان دارد نیاز داشته باشید، یک پایه خوب برای قرار دادن راحت فلاش در جای خود است.

آموزش کار با فلاش

aks5 ایجاد نور حاشیه روشی حرفه ای در عکاسی با یک فلاش

همیشه بیشتر افراد در شروع کار با فلاش های استودیویی مشکا دارند. اگر شما تازه کار عکاسی پرتره را شروع کردید، این احتمال می باشد که با معضل «فلاش در مقابل نور طبیعی» مواجه شده، و یقینا از نور طبیعی استفاده کرده باشید. من عکاسان آماتور و مبتدی فراوانی را دیده ام که از ابزارهای نورپردازی می ترسند چون فکر می کنند برای این که قادر باشند چیز خوبی به دست آورند، می بایست از چیدمان های پیچیده بهره ببرند که در آن ابزارهای فراوانی نیاز است.

بگذارید با شما صادق باشم. گفتن این نکته ضروری ایست که  سختی یادگیری بهره برداری از فلاش این است که ساده ترین چیدمان موجود، برای نمونه یک فلاش استفاده شده به روش اکسترنال (جدا از دوربین)، اغلب تنها به عنوان راهی برای ایجاد یک تصویر پایه معرفی می شود که باید با اضافه کردن لوازم بیشتر و با ایجاد چیدمان نورپردازی پیچیده تر افزایش یابد. همانطور که هیچ کس به طرز جدی تنها از یک منبع نور استفاده نمی کند. از این جهت، می توانم بفهمم که چرا عکاسی با فلاش ترسناک است.

اگر شما یک مبتدی هستید، یقینا می خواهید بدانید چگونه از فلاش سطح مبتدی خود استفاده کنید و به چه نحو تصاویری ایجاد کنید که از خیل عظیم پرتره های موجود برجسته و متمایز باشند.

همیشه سعی نمایید کار را ساده کنید

باید فرصت خلاقیت را به خود بدهید. راه حل من این بود که پرتره های سبک مجله و مُد را فراموش کنم. من می خواستم از مزیت محدودیت های چیدمان نورم برای ایجاد پرتره های قوی و حاوی جو گرفته با ترکیب نور سخت حاصل از فلاش با یک سبک کم نور سود ببرم. توجه داشته باشید که این سبک با نمونه های مرد بهتر تناسب دارد.

سلف پرتره با بهره برداری از یک فلاش در سمت راست من، بدون هیچ مدلی تعدیل کننده نور

با تغییر قدرت خروجی و تنظیمات زوم فلاش، قادر اید پرتره ملایم و صمیمی تری مانند پرتره پایین به دست آورید.

یک چیدمان نور تنها توانایی این را دارد با تغییر قدرت خروجی و تنظیمات زوم، تصاویری با کنتراست کمتر ایجاد کند.

طریقه ایجاد نور حاشیه ای

اینها همه خوب است، با اینحال شما قادر اید با بهره برداری از نورپردازی حاشیه ای (Rim lighting) دیده بسیار متفاوتی به دست آورید. این نوع نور تنها خطوط سوژه را برجسته (هایلایت) می کند، و من عاشق آن هستم.

نور حاشیه و سبک کم نور؛ یک ترکیب توانمند

این چیدمان بسیار ساده است. تنها کفایت می کند فلاش را درست پشت نمونه یا شیء پنهان کنید، و آن را مستقیما رو به سمت سوژه قرار دهید.

در رفتار، ما می توانیم نور حاشیه را برعکس سیلوئت در نظر بگیریم، که در آن سوژه به عنوان یک شکل سیاه در مقابل یک پس عرصه روشنتر، و اغلب سفید دیده می شود. در استودیو، چیدمان نور برای سیلوئت، در حقیقت همان چیدمان مورد بهره برداری برای ایجاد نور حاشیه است، جز این که فلاش به جای سوژه، به سمت پس عرصه گرفته شده است.

سلف پرتره در سیلوئت

در حالت فرضیه آل، شما باید تنها نور حاشیه را در صحنه داشته باشید و هیچ نور محیطی دیگری دریافت نکنید. با اینحال این بدان معنی نیست که میبایست در یک اتاق تاریک کار کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید قدرت خروجی فلاش طوری باشد که نور در اطراف لبه های سوژه پخش نشود. نور تنها باید در امتداد خطوط سوژه جریان یابد.

همه چیز به آن نور باریک که در امتداد لبه های سوژه جریان می یابد، بستگی دارد.

در ادامه کار را کمی اصلاح کنید

در صورت امکان، ادیت حتی راحت تر است. مطمئن شوید که قسمت های سیاه در عکس شما عمیق و هایلایت ها (قسمت های روشن) روشن هستند. اگر این کار را انجام دهید، کار ادیت تمام است.

چیزی که من در مورد این تکنیک دوست دارم این است که تصویر حاصل یک دیده عجیب دارد که تخیل تماشاگر را جلب می کند. من حدس می زنم که همه چیز به «دیدن/ ندیدن» بستگی دارد.

اگر لوازم و اثاثیه صحنه عکاسی را دوست دارید، قادر اید از آنها نیز با نور لبه برای انتقال بهتر یک پیغام استفاده کنید، مانند تصویر پایین:

اعتیاد. در اینجا من به نور اجازه داده ام تا کمی بیشتر پخش شود، تا دست های من و نمایشگر موبایل را روشن کند.

همه ما اغلب با بینی فرورفته در نمایشگر یک موبایل هوشمند زندگی می کنیم، و تا حدودی از حقیقت اطراف خود بی خبریم. این مسئله و احساس اعتیاد پیامی است که من سعی کردم در عکس بگنجانم.

ایجاد افکت های خاص

در آخر، به دلیل آنکه صحنه از پشت نورپردازی شده است، یک راه ساده برای افزودن جذابیت این است که دود یا ذرات معلق در هوا را در عکس بگنجانید. هر دوی آنها نور را جذب کرده و در اطراف پراکنده می کنند، و افکت های با مزه ای ایجاد می کنند.

اگر سیگاری هستید کار شما راحت تر است. به دلیل آنکه من سیگار نمی کشم، کمی آب در هوا اسپری کردم تا این تصویر سلف پرتره را کمی دلنشین تر کنم.

در آخر، سعی کنید نمونه را به سمت نور بچرخانید و برای با کسب تنوع جالب، اجازه دهید فلاش آنها را کمی بیشتر روشن کند.

چرخاندن نمونه به سمت نور توانایی این را دارد تنوع با مزه ای در مسئله تصویر باشد.

امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. برای نتیجه گیری، امیدوارم فرضیه هایی برای شروع بازی با یک فلاش اکسترنال به شیوه ای ساده و غیر ترسناک با بهره برداری از نور حاشیه به شما داده باشم. هدیه شما ایجاد تصویر های خاص و جالب در این روند است.