bokeh tips چگونه عکس بوکه بهتری بگیریم

وقتی عکاسان از عمق میدان (DOF) کم عمقی استفاده می کنند، دلیل معمولا جدا کردن سوژه از پس زمینه و گذاشتن تمرکز بر روی آن است. متاسفانه، این معمولا به معنی فراموش کردن نواحی زیبایی است که خارج از فوکوس قرار دارند و تنها توجه به سوژه است. اشتباه بزرگی است. در این مطلب به شما آموزش می دهیم که چگونه به بوکه های زیبایی برسید.

بوکه (Bokeh) به قسمتی از عکس گفته می شود که در فوکوس نیست. بسیاری از عکاسان نمی دانند که کیفیت این افکت زیبا قابل کنترل است. ۴ تکنیک وجود دارند که در بهتر کردن بوکه به شما کمک می کنند: تنظیم عمق میدان، انتخاب لنز مناسب، ساختن بوکه خودتان و استفاده از بوکه برای ارتباط با پیش زمینه.

تنظیم کردن عمق میدان

bokeh چگونه عکس بوکه بهتری بگیریم

از آنجایی که بوکه قسمت مات عکس است، به صورت مستقیم با عمق میدان در ارتباط است، که مشخص می کند چقدر از عکس خارج از فوکوس است. دیافراگم باز (ضریب اف های کوچک) منجر به تولید عمق میدان کوتاه و در نتیجه قسمت مات بزرگ تری در عکس می شود. همچنین، هرچقدر فاصله کانونی کوتاه تر باشد، عمق میدان بیشتر خواهد بود. نکته آخری که در رابطه با کنترل عمق میدان باید مطرح کنیم، فاصله لنز تا نقطه فوکوس است. هرچقدر این فاصله بیشتر باشد، عمق میدان نیز بیشتر خواهد بود. برای یادگیری بهتر این مفاهیم به مطلب «عمق میدان را عمقی یاد بگیرید» لنزک مراجعه نمایید.

بسیاری از عکاسان تازه کار، همیشه سراغ بیشترین گشودگی دیافراگم ممکن (کوچک ترین ضریب اف) می روند. این اشتباه است. اغلب، اگر جزئیات کافی در پس زمینه وجود داشته باشد تا شکل هایی را بسازد، قسمت های مات عکس زیبا و دلنشین تر هستند. اولین قانون برای داشتن بوکه بهتر انتخاب عمق میدان (depth-of-field) مناسب است، نه اینکه همیشه مات ترین پس زمینه ها را انتخاب کنیم.

انتخاب لنز مناسب

bokeh 1 چگونه عکس بوکه بهتری بگیریم

دیافراگم دارای چندین تیغه است که یک دایره یا هشت ضلعی را تشکیل داده و از آن نور به سنسور دوربین می رسد. دریچه دیافراگمی که تیغه های بیشتری داشته یا تیغه های آن منحنی شکل باشند، بوکه های دایره شکل بیشتری تولید می کند. در حالی که دیافراگم ها با ورودی های هشت وجهی بوکه هایی شبیه به شکل خودشان ایجاد می کنند. عکاسان زیادی شکل دایره ای بوکه را به هشت ضلعی آن ترجیح می دهند. معمولا لنز های گران قیمت تر برای رسیدن به بوکه های دایره ای شکل از تیغه های بیشتر و/یا تیغه های منحنی شکل دیافراگم استفاده می کنند.

ساخت بوکه خودتان

bokeh 2 چگونه عکس بوکه بهتری بگیریم

چند سال پیش، بسیار رایج شده بود که عکاسان شکل های مختلفی را بسازند و برای ایجاد بوکه های گوناگون روی لنز خود قرار دهند. تا زمانی که زیاده روی نکنیم، این یک افکت زیبا و خلاقانه است. برای ساختن این افکت شکل مورد نظرتان را روی کاغذ مشکی در آورید (مانند عکس). سپس آن را جلوی لنزتان با نوار چسب بچسبانید به طوری که قسمت برش خورده میانه لنز قرار گیرد. زمانی که عکس می گیرید، بوکه به شکل همان برش در می آید.

مرتبط ساختن پس زمینه و پیش زمینه

معمولا، شگف انگیز ترین عکس ها آن هایی هستند که بیننده انتظار انجامش را ندارد. مرتبط کردن سوژه واضح پیش زمینه یک عکس با بخشی از پس زمینه مات واقعا می تواند عکسی خلاقانه را به وجود آورد. شما احتمالا این افکت را در عکس های عروسی مشاهده کرده اید، که عروس به دوربین نزدیک، در فوکوس و واضح است، در حالی که داماد در پس زمینه و مات به تصویر کشیده شده است. اگر بتوانیم علاوه بر ارتباط یک تعامل هم میان پس زمینه و پیش زمینه ایجاد کنیم، تکنیک را قوی تر پیاده سازی کرده ایم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.