نورپردازی در عکاسی مدلینگ

aks7 نورپردازی در عکاسی مدلینگ

نورپردازی در عکاسی مدلینگ بسیار حائز اهمیت می باشد .شاید عکاسان زیادی را دیده باشید که ادعا می کنند برای کار ، نور طبیعی کافیست .

اما به نظر من آن ها لوازم نورپردازی تهیه نمی کنند ، زیرا خسیس هستند .

عکاسان واقعی منتظر نور نمی مانند ، بلکه خودشان نور را کنترل می کنند .آن ها نور را قلاده زده و به دنبال خودشان می کشانند .

در عین حال وقتی به قیمت استودیو و استروب های با کیفیت نگاه می کنید .

آن را با قیمت لوازم نورپردازی مناسب جمع می زنید اوضاع قدری سخت می شود .نورپردازی داخل استودیو گران است .

استروب های با کیفیت و با قابلیت جا به جایی حتی می توانند قیمتی دو برابر آن داشته باشند . در آخرین کار تی پی اف که در حال مقایسه لوازم نورپردازی خود و همکاران دیگر بودم ، اتفاق جالبی افتاد . 

ما در حال گرفتن پرتره از مدل های لباس خارج از استودیو بودیم . همه غیر از یکی تنها از یک منبع نور استفاده می کردیم 

منبع نور 

شاید بعضی از آن منابع نور تا ۹۰۰ دلار نیز قیمت داشتند ، ولی اکثرا بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار بودند . یکی از عکاسان یک منبع نور قابل جابجایی دو تایی داشت . از راه دور کنترل می شد ولی سر آخر او هم بیشتر عکس ها را با یک منبع نور گرفت . این موضوع مرا به فکر واداشت . که عکاسان پرتره هایی که از سوژه های  خود می گیرند را با یک منبع نورپردازی می کنند . عکاسان مدل لباس نیز معمولا با روش های مختلف فقط یک منبع نور را به کار می گیرند . البته خیلی خوب است که یک سیستم نورپردازی سه تایی و چند ریم لایت  کوچک همراه آن داشته باشید .

اما اگر مشکل بودجه دارید با مبالغ کم نیز می توانید کار خود را راه بیاندازید . من در اینجا به مواقعی که در آن می توان فقط با یک منبع نور کار کرد اشاره خواهم کرد .

استفاده از بیوتی دیش 

بیوتی دیش یک منبع نور متمرکز است که نور مستقیم فوق العاده ای ایجاد می کند .

این وسیله نور پردازی برای تشدید و صاف کردن نور طراحی شده و نتیجه کار با آن بسیار مطلوب است .

این منبع نور معمولا به صورت تکی استفاده می شود .

از آنجایی که نور آن مقداری شدید است می توانید از رفلکتور همراه آن استفاده کنید .

از این منبع نور همراه چند ریم لایت برای پس زمینه و به تنهایی در عکاسی مدل لباس استفاده می شود .

فلاش حلقه ای 

البته منظور فلاش های حلقه ای که در عکاسی ماکرو  استفاده می شوند نیست . بلکه فلاش حلقه ای مثل مدل ای بی آر ۸۰۰ شرکت ایلین بییز که توسط پاول سی باف  طراحی شده است .

این فلاش ۳۲۰ وات بر ثانیه توان دارد مورد بحث است . این نوع منابع نور نیز به صورت تکی در عکاسی مدل لباس بسیار استفاده می شوند .

مانند استفاده از بیوتی دیش اگر نور شدید نیاز دارید . اگر نور صاف و بدون سایه مد نظرتان است همراه رفلکتور می توانید از فلاش حلقه ای استفاده کنید . این منبع نور توسط گریمور ها برای ثبت کارهایشان بسیار استفاده می شود زیرا نور یک نواختی دارد . اگر یک فلاش حلقه ای با کیفیت در حد استودیو داشته باشید که خیلی بهتراست .

زیرا می توانید آن را درون چتر یا سافت باکس قرار داده و از آن مانند منابع نور دیگر استفاده کنید .

بهتر است ابتدا یک فلاش حلقه ای بگیرید و بعد ها که دوباره بودجه داشتید . یک منبع نور اصلی به همراه یک سافت باکس بزرگ تهیه کنید . آن زمان فلاش حلقه ای را برای پر کردن سایه ها به کار گیرید . با این کار یک سیستم نورپردازی همه کاره خواهید داشت .

چتر های شفاف

فرض کنید واقعا کسری بودجه دارید و تنها منبع نوری که توان خرید آن را دارید .

یک فلاش ۵۶۸ ای اکس یونگنو است مشکلی نیست . زیرا می توانید هر منبع نور ارزانی را همراه یک چتر سفید شفاف که آن هم قیمتی ندارد استفاده کنید . به همین راحتی و با هزینه ای حدود ۲۰۰ دلار یک منبع نورتکی صاف ، بدون سایه و با کیفیت خواهید داشت .

صرف نظر از اینکه من چه قدر ابزار نورپردازی گران قیمت و با کیفیت داشته باشم . همیشه چتر شفاف بیست دلاری خود را همراه دارم و از آن استفاده می کنم . 

کار خارج از استودیو

نمی خواهم به حرف هایی قبلی بازگردیم . فقط داشته باشید که هنگام کار خارج از استودیو یک فلاش کوچک کمک بسیاری به شما خواهد کرد .

شما می توانید از خورشید به عنوان منبع اصلی نور و از فلاش خود برای پر کردن سایه ها استفاده کنید .

تنها چیزی که همراه فلاش خود نیاز دارید یک رفلکتور پلاستیکی ارزان قیمت برای کاهش شدت نور آن است . برای گرفتن پرتره خوب نیازی به یک استودیو پر از ابزار گران قیمت ندارید .

همچنین نیازی نیست فقط به نور طبیعی تکیه کنید . سیستم نورپردازی خود را با هدف داشتن حداکثر کاربرد و انعطاف بنا کنید . در عین حالی که عکس های فوق العاده ای با آن می گیرید به مرور زمان ابزار های بهتری به آن اضافه کنید .