راهنمای خرید دوربین عکاسی فوری

این روزها همه‌جا از موبایل‌هایی با دوربین سلفی باکیفیت اشباع شده و عکس‌ها به سرعت برق و باد در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند؛ ولی هنوز هم افراد زیادی هستند که دلشان عکس واقعی می‌خواهد. عکسی که بتوان آن را لمس کرد، درون آلبوم گذاشت یا به گوشه‌ی یخچال و مانیتور چسباند و با هر بار نگاه کردن به آن به یاد خاطرات خوش دور یا نزدیک افتاد. همین دلیل باعث شده تا دوربین عکاسی چاپ سریع دوباره محبوب شود. دو دوربین Instax mini 8 از فوجی فیلم و Snap از پولاروید، موفق‌ترین دوربین‌های دارای قابلیت چاپ سریع هستند که به سرعت توجه کاربران را به سمت خود جلب می‌کنند و بلافاصله پس از جلب توجه، آن‌ها را بر سر دوراهی انتخاب قرار می‌دهند. به این دلیل که تفاوت‌های بنیادینی بین این دو دوربین وجود دارد، می‌خواهم آن‌ها را با هم مقایسه کنم.

از نظر طراحی ظاهری

یک‌راست می‌روم سراغ اصل مطلب. دوربین Snap خیلی از Instax Mini 8 زیباتر است و این موضوع را همه قبول دارند. Snap از رقیب خود به مراتب کوچک‌تر است و حسی شبیه به یک دوربین دیجیتال کامپکت را به کاربر منتقل می‌کند. اما Instax Mini 8 تا دلتان بخواهد زمخت است و کم‌ترین بویی از ظرافت طراحی مدرن نبرده است. دوربین فوجی فیلم حس‌وحال یک اسباب‌بازی بچگانه را دارد و خیلی‌ها شیفته‌ی همین ظاهر بامزه و بانمکش می‌شوند. شباهتی که می‌توان بین دو دوربین یافت در رنگ‌بندی جذاب آن‌ها است. پولاروید Snap در شش رنگ سفید، صورتی، قرمز، آبی، بنفش و مشکی قابل خرید است و Instax Mini 8 علاوه بر همه‌ی این رنگ‌ها، در رنگ زرد هم ارایه می‌شود. انتخاب بین این دو دوربین کاملا سلیقه‌ای است و آن را به خودتان واگذار می‌کنم.

از نظر ساختار داخلی

دوربین Instax mini 8 یک دوربین تماما آنالوگ است و در آن، سنسور دیجیتالی محلی از اعراب ندارد. هر بار که دکمه‌ی شاتر را می‌زنید، Instax mini 8 تنها یک عکس کاغذی تحویل‌تان می‌دهد و تمام. اما Snap یک دوربین دیجیتالی است و سنسور ۱۰ مگاپیکسلی دارد. در نتیجه تمام عکس‌هایی که با Snap می‌گیرید علاوه بر پرینت شدن به شکل کاغذی، به صورت دیجیتال روی یککارت حافظه‌ی micro SD ذخیره می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را به کامپیوتر یا موبایل‌تان منتقل کنید. اما نمی‌توانید تعیین کنید که تنها از حالت دیجیتال دوربین استفاده شود و عکسی چاپ نشود. شما با فشردن دکمه‌ی شاتر، مجوز چاپ عکس را هم صادر می‌کنید و از آن طرف، نسخه‌ی دیجیتالی هم ذخیره می‌شود. تنها کلکی که می‌توانید سوار کنید تا Snap تنها عکس دیجیتال بگیرد این است که مخزن کاغذ عکس را خالی کنید و اجازه دهید دوربین این‌طور تصور کند که دارد هر دو کار را انجام می‌دهد!

عکس‌هایی که توسط Instax Mini 8 گرفته می‌شوند، بلافاصله از دوربین بیرون می‌آیند. اما کاغذ عکس در زمان بیرون آمدن از دوربین سفید است و عکس شما در اثر تماس با هوا و به مرور زمان (معمولا بین یک تا سه دقیقه) ظاهر می‌شود. در دوربین Snap بیرون آمدن عکس از دوربین با کمی تاخیر همراه است. در عوض، عکس به صورت چاپ شده و همراه با تمام رنگ‌ها از دوربین خارج می‌شود. زمانی که برای چاپ عکس لازم است، از ۳۰ تا ۳۵ ثانیه متغیر است. مشخص است که عکس نهایی در دوربین Snap سریع‌تر آماده می‌شود. ولی از آنجایی که معمولا کاربران دوربین Instax کاغذ عکس خارج شده از دوربین را در دست می‌گیرند و در هوا تکان می‌دهند، حسی از نقش داشتن در چاپ به عکاس دست می‌دهد که از تحویل گرفتن عکس آماده لذت‌بخش‌تر است. جالب اینجا است که تکان دادن عکس در سرعت ظهور آن نقشی ندارد؛ اما خیلی از عکاسان دوربین Instax این کار را دوست دارند و بی‌اختیار آن را انجام می‌دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *