مقایسه دوربینهای DSLR و بدون آینه (CSC) از نظر حجم و وزن

DSLR: تقریبا دارای سایزهای بزرگتری هستند. اصولا دلیل استقبال از دوربین‌های بدون آیینه همین اندازه کوچکتر آنها نسبت به DSLR ها بود. بنابراین همراه با دوربین‌های DSLR بالطبع به لنزهای بزرگتری نیاز است و شاید به دستهای بزرگی هم برای نگه داشتن دوربین و لنز نیاز داشته باشید.

دوربین‌های CSC : دوربینهای بدون آینه از نظر حجمی کوچکتر و سبکتر طراحی می‌شوند و اگرچه گاهی اوقات لنزهای آنها به بزرگی لنزهای DSLR هستند، اما اندازه کوچکتر و وزن سبک تر یکی از نقاط مثبت فروش دوربینهای بدون آینه است. البته این نقطه مثبت همیشه اتفاق نمی افتد چون در بعضی مارکها ترکیب لنز با دوربین سنگین میشود. مثلا در مدل‌هایی با سنسور APS-C ازسری دوربینهای بدون آینه اندازه بدنه بسیار سبک و راحت است ولی لنزها سنگین هستند و در مواقعی که عکاس لازم است از لنزهای متفاوتی برای کارش استفاده کند، بدنه خوش دست و سبک خیلی به عکاس کمک نمیکند.

بنابراین از نظر اندازه دوربینهای بدون آینه مارک پاناسونیک Panasonic والمپیوس Olympus دارای مزایای بالاتری نسبت به همتایان خود هستند، به علت سبکی و کم حجمی، سنسوراین دوربینها به نام میکرو چهارسوم، از دیگر سنسورها کوچکتر است و همین باعث لنزهای کوچکتر و خوش دست تر میشود (البته ممکن است در ابتدای کار استفاده توجه عکاسان را بخود جلب نکند).

شاید به همین دلیل باشد که شرکت نیکون، دوربین‌های بدون آیینه خودش یعنی سری Nikon 1 را با حسگر‌های ۱ اینچی تولید کرد و تمامی لنز‌هایی که برای این سری دوربین‌ها معرفی کرده است لنز‌هایی کوچک و هماهنگ با همین حسگر‌های کوچک است. باید بپذیریم که دوربین‌های بدون آیینه به سرعت در حال تولید و پیشرفت هستند و توجه عکاسان زیادی را که میخواهند درک بهتری از عکاسی داشته باشند به خود جلب میکنند، در حالی که دوربینهای DSLR نسبت به گذشته جذابیت خود را از دست داده و با کاهش تولید روبرو هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *