zoom blur1 ایجاد افکت zoom blur در عکاسی

تکنیکی وجود دارد که عکاسان برای ایجاد کردن افکت Zoom Blur در عکسها از آن استفاده می کنند؛ این تکنیک زوم با سرعت بالا (زوم انفجاری یا zoom burst) در حین عکاسی است، به طوری که وقتی دکمه شاتر را فشار می دهند با سریعترین سرعت ممکن حلقه زوم لنز را با دست می چرخانند. اینکار با دوربین به سختی انجام می شود، با فتوشاپ می توانید به راحتی Zoom Blur ایجاد کنید، با کیفیتی که عکاسان حرفه ای ورزشی این افکت را ایجاد می کنند.

ایجاد افکت Zoom Blur: قدم اول

zoom blur2 ایجاد افکت zoom blur در عکاسی

عکسی که می خواهید روی آن افکت Zoom Blur ایجاد کنید را باز کنید و از لایه Background آن دو بار کپی بگیرید. می توانید این کار را با کشیدن لایه Background بر روی دکمه Create a New Layer در پایین پنجره لایه ها انجام دهید و یا به راحتی بعد از انتخاب لایه Background دو بار دکمه Ctrl + J را بزنید. حال با کلیک کردن بر روی چشم کنار لایه بالایی (Layer 1 Copy) این لایه را مخفی کنید. حال لایه میانی (Layer 1) را به Zoom تغییر نام دهید.

ایجاد افکت Zoom Blur: قدم دوم

zoom blur3 ایجاد افکت zoom blur در عکاسی

برای ایجاد افکت Zoom Blur لایه میانی (Zoom) را انتخاب کنید. بعد از قسمت Filter به قسمت Blur -> Radial Blur بروید. در پنجره ایجاد شده روی گزینه Zoom کلیک کنید. افکتی که در اینجا می دهید باید به شکل قابل قبولی زیاد باشد، پس نوار Amount را آنقدر تغییر دهید تا با نتیجه ای که در قسمت Preview مشاهده می کنید راضی شده باشید.

ایجاد افکت Zoom Blur: قدم سوم

zoom blur4 ایجاد افکت zoom blur در عکاسی

حال لایه بالایی (Layer 1 Copy) را انتخاب کنید، و یک ماسک با رنگ مشکی برای این لایه بسازید. این کار را می توانید با زدن دکمه Layer Mask در پایین پنجره لایه ها در حالی که دکمه Alt را پایین نگه داشته اید انجام دهید. نگه داشتن دکمه Alt در هنگام فشردن Layer Mask باعث سیاه ایجاد شدن ماسک می شود.

ایجاد افکت Zoom Blur: قدم چهارم

zoom blur5 ایجاد افکت zoom blur در عکاسی

حال شما آماده بازگرداندن لایه Background هستید. از قسمت ابزار قلم مو را انتخاب کنید، و اندازه ای برای آن انتخاب کنید که احساس می کنید کنترل بیشتری برای نمایان کردن پس زمینه یا Background به شما می دهد. رنگ خروجی قلم مو را با زدن دکمه X به رنگ سفید تغییر دهید و در قسمتهایی از عکس که می خواهید افکت Zoom Blur از بین برود (روی ماسک لایه Layer 1 Copy) رنگ سفید بریزید. اگر در رنگ کردن اشتباهی کردید با زدن دکمه X رنگ خروجی قلم مو را به سیاه تغییر دهید و در قسمتهایی که اشتباهاً سفید کردید رنگ سیاه بزنید.

قبل و بعد از ایجاد افکت Zoom Blur

zoom blur6 ایجاد افکت zoom blur در عکاسی

قبل از ایجاد افکت Zoom Blur

 

zoom blur7 ایجاد افکت zoom blur در عکاسی

بعد از ایجاد افکت Zoom Blur

 

نتیجه گیری

ایجاد افکت Zoom Blur در فوتوشاپ بسیار ساده است و راحت تر از دوربین می توان افکت را ایجاد کرد. اما باید با تنظیمات آن آنقدر بازی کنید تا به نتیجه مطلوب و طبیعی برسید، ایجاد بیش از حد Zoom Blur عکس را غیر طبیعی می کند، و مقدار کم آن فقط عکس را کمی محو می کند و نتیجه خوبی به شما نخواهد داد. وقتی در ایجاد این افکت حرفه ای شدید می توانید با تنها چند کلیک عکسهای فوق العاده در زمینه عکاسی ورزشی بسازید.